Jak zrobić stronę internetową, która sprzedaje?

Przygotowanie strony przez nieprofesjonalnych wykonawców jest stratą pieniędzy i czasu. Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym zależy na wizerunku firmy oraz wzroście sprzedaży.

Ile kosztuje strona internetowa w 2023?

Co znajdziesz w tym poście?

Ten post przeczytasz w minut: 6

Ile kosztuje strona internetowa / Koszty stworzenia strony www

Wszystkie koszty wykonania strony www

Koszt strony internetowej to pierwsze pytanie, które nasuwa się podczas planowania budżetu firmy. Zatem ile kosztuje strona internetowa? Większość klientów sądzi, że koszt strony www to tylko koszt wykonania projektu witryny i wdrożenie go. W wielu przypadkach pewnie tak jest. Moim zdaniem doświadczony wykonawca strony internetowej ma obowiązek poinformować Cię o wszystkich kosztach pobocznych. Uważam, że koszt wykonania dobrej strony www powinien obejmować wszystkie jej elementy.

Ile kosztuje strona internetowa – składowe 

  1. Jak już wspomniałem cena strony internetowej jest zależna od projektu oraz przeznaczenia. Cena będzie zależała od tego, czy robimy projekt dla firmy, sklep internetowy, czy bloga. Wszystko opiera się o funkcjonalności oraz oczekiwania, które masz w stosunku do Twojej strony internetowej. W zasadzie opiera się to o czas wykonawcy, który musi poświęcić pracy nad twoją stroną www.
  2. Kolejną składową, którą należy włączyć do oferty są zdjęcia i grafiki. Interesujący wygląd twojej strony www przełoży się z pewnością na reakcję klientów. Nie jest istotne, czy korzystasz z usług agencji, czy projekt strony internetowej przygotowuje freelancer. Już na wstępnym etapie przygotowania oferty należy określić kto dostarczy grafiki. Znam wielu klientów, którzy upierają się, że znajdą czas i podrzucą wykonawcy zdjęcia. Niestety projekt wchodzi w kolejne etapy, a grafiki nie docierają do wykonawcy witryny. Takie niedopowiedzenia rodzą konflikty, a wszystkiemu jest winna cena.
  3. Zadaniem wykonawcy strony internetowej będzie również poinformowanie Cię o tekstach, które są przecież niezbędne. Znam niewiele stron www, które mogą funkcjonować bez tekstu. W środowisku osób tworzących strony internetowe nazywamy to copywritingiem. Uwierz, że napisanie odpowiedniego tekstu, który będzie spójny z twoją marką jest nie lada wyzwaniem. Teksty na stronie internetowej są ważne również z innego powodu! Mają ogromny wpływ na pozycjonowanie twojej strony internetowej. 
  4. Zanim przejdziemy do tematu pozycjonowania strony internetowej pomówmy o kwestiach technicznych. Gotowy projekt strony internetowej musi mieć swoje miejsce w sieci. To miejsce możesz sobie zapewnić poprzez wykupienie hostingu. Czym jest hosting? Wspominałem o tym w innym wpisie ale napisze o tym jeszcze raz. Hosting to miejsce na serwerze, coś w stylu twardego dysku. Rolą wykonawcy, agencji lub freelancer-a będzie znalezienie odpowiedniego rozwiązania dla ciebie. Osobiście preferuje współdzielenie mojego hostingu z klientem. Pozwala to ograniczyć koszty wykonania strony www. Funkcjonalnie nie zmienia to dla ciebie nic. Zamiast wykupować hosting, którego cena będzie niewspółmierna z wykorzystaniem, poniesiesz niższy koszt.
  5. Jak się pewnie domyślasz będzie ci potrzebny jeszcze adres strony internetowej. Takie adres ma swoją nazwę, to domena. Nie ma różnicy, czy korzystasz z agencji, czy z usługi freelancera. Domenę musisz wybrać sam! Domena to konkretna nazwa, pod którą będzie można odwiedzić twoją stronę www. Moja domena to polwork.pl, twoja może nazywać się xyz.pl, xyz.com.pl. Zasmucę Cię! Niestety nazwa twojej strony może być już zajęta! Przed rozpoczęciem planowania należy sprawdzić, czy nazwa twojej strony www jest jeszcze wolna. 
  6. Myślę, że powyższe 5 punktów to absolutne minimum, które powinieneś ustalić podczas wyboru wykonawcy. Zakładam, że większość agencji ale i freelancerów ma w swoim pakiecie tego rodzaju usługi. Teraz porozmawiamy o usłudze, której niekoniecznie powinieneś oczekiwać od wykonawcy, o pozycjonowaniu. Pozycjonowanie to konkretnie pozycja w wyszukiwarce, na której pojawia się twoja strona www po wpisaniu konkretnej frazy kluczowej. Teraz musimy wrócić do punktu 3-ego!. Właśnie copywriting ma ogromny wpływ na szybkość i skuteczność pozycjonowania. Wbrew pozorom to stronę tworzymy pod teksty, a nie teksty pod stronę. Co to oznacza? Oznacza to, że zanim zaczniemy projekt, musimy wiedzieć o czym jest strona i jakie frazy będą dla nas kluczowe. Jeżeli interesujesz się trochę marketingiem to wiesz, że również podczas tworzenia kampanii w google ads frazy kluczowe grają pierwsze skrzypce. 

Myślę, że udało nam się na tym etapie wymienić główne oczekiwania i informacje, które powinieneś uzyskać od potencjalnego wykonawcy. Z punktu widzenia freelancer-a mogę ci powiedzieć, że ustalenie tego zanim rozpocznie się tworzenie www zaoszczędzi wielu nerwów i rozczarowań. 

Ile kosztuje strona internetowa – cena projektu

Jeżeli chodzi o podejście do projektu strony internetowej, to są dwie szkoły. Pierwsza mówi o tym, że powinno się skorzystać z usług grafika, który w porozumieniu z tobą wykona projekt. Następnie z tym projektem zgłosisz się do agencji lub freelancer-a i zlecisz im tworzenie strony na podstawie tego projektu. W żadnym wypadku nie chcę kwestionować tego podejścia, jest prawidłowe. Jedynym minusem jest koszt oraz czas pracy wykonawcy. Zakładając, że korzystasz z usług agencji możemy przyjąć, że zatrudniają grafika i są w stanie zrobić wszystko. Jeżeli jest inaczej lub preferujesz freelancera możesz w pewnym sensie zdublować koszt. Wiem, że cena wykonania projektu strony internetowej przez grafika, to koszt w granicach 1-2 tys złotych. Mając ten projekt i udając się do agencji musisz się liczyć na kolejne koszty od 4000 tys złotych w górę. Licząc bardzo prosto mamy coś koło 5-6tys za sam projekt! Pamiętaj, że są jeszcze inne składowe, które również kosztują. Jako freelancer mam zawsze gotowe rozwiązanie dla moich klientów. Ustalam z klientem zakres usług oraz wstępne założenia twojej strony. Oczywiście wszystko na podstawie działalności oraz oferty twojej firmy. Po ustaleniu budżetu i realnych kosztów rozpoczynam tworzenie projektu, który przedstawiam do akceptacji. Jeżeli chodzi o koszty to pojawiają się one tylko wtedy, kiedy nie decydujesz się na dalszą współpracę. Możesz zabrać projekt witryny i zniknąć. Jeżeli jednak podejmujemy współpracę i decydujemy się na dalsze tworzenie strony internetowej, projekt masz w cenie. Mówiąc wprost – u mnie na starcie jesteś około 2tys złotych do przodu!

Ile kosztuje strona internetowa – cena zdjęć 

Wygląd jest w pewnym sensie kluczowym elementem twojej nowej witryny. Decyzja o samodzielnym dostarczeniu zdjęć i grafik jest zależna od profilu twojej firmy. Jeżeli prowadzisz agencję pracy, to o wiele łatwiej będzie znaleźć zdjęcie zadowolonego pracownika, niż w przypadku hotelu. Hotel z automatu będzie potrzebował realnych zdjęć obiektu, które zainteresują klientów. Możesz wykonać takie zdjęcia samodzielnie, lub poprosić o pomoc profesjonalnego fotografa. Koszt? Myślę, że musisz liczyć na kwotę od 750zł do 1tys zł. W momencie, kiedy ja mam zapewnić zdjęcia koszt oscyluje w granicach 300zł. Taka oferta ma sens dla działalności, które nie potrzebują zdjęć produktu, obiektu itd. Jeżeli należysz do tego grona klientów, ale nie chcesz generować kolejnych kosztów, to zrób zdjęcia sam i podeślij!

Ile kosztuje strona internetowa – cena contentu

Content to nic innego, jak treść zawarta na twojej stronie internetowej. Wspominałem ci już, że nie wyobrażam sobie dobrej strony internetowej bez dobrego tekstu! Tekst jest ważny dla klientów ale również dla wyszukiwarek, które powinny pchać twoją witrynę na najwyższe pozycje w google! Cena jakiej możesz oczekiwać za wpis na blogu to 10zł-50zł za 1000 znaków, opisy produktów od 8 do 30zł za 1000 znaków oraz treści na stronę do 1000zł za cały projekt. Ciekawostka: w tym miejscu mój tekst ma już 7515 znaków, czyli cena byłaby około 350 złotych. 

Jeżeli chodzi o mnie, to tworzenie strony internetowej rozpoczynam od wywiadu z klientem.. Dopiero po ustaleniu wzajemnych oczekiwań mogę powiedzieć coś o kosztach i przygotowaniu oraz rozplanowaniu tekstów twojej witryn. 

Ile kosztuje strona internetowa – cena hostingu i domeny

Na tym etapie tworzenia strony internetowej musimy znaleźć nazwę i domek dla twojej witryny. W internecie znajdziesz nie jedno rozwiązanie tego zagadnienia. Z doświadczenia wiem, że korzystając z usług agencji będziesz zachęcany to wykupienia własnego hostingu oraz domeny. Plusem jest to, że będziesz miał indywidualny dostęp do serwera i będziesz jego właścicielem. Minusem jest to, że cena to 200-300 złotych po roku, a miejsca na serwerze będziesz miał na bardzo dużą stronę internetową. Wspominałem wcześniej i dalej to podtrzymuje: wszystko zależy od potrzeb twojej firmy. Jestem jednak przekonany, że 90% firm, których strony są tylko wizytówkami nie potrzebują takiej ilości miejsca na serwerze. Osobiście polecam rozwiązanie, którym jest współdzielenie miejsca na serwerze. W takim przypadku cena utrzymania witryny to coś w granicach 100 złotych rocznie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na samodzielne wykupienie hostingu, to zapewniam, że w internecie znajdziesz przeróżne oferty. W temacie domeny nie jesteśmy w stanie obniżyć kosztów. Roczna opłata za domenę to coś w okolicach 150 złotych. Tego kosztu nie możemy obniżyć, to nazwa jednej, konkretnej strony www.

Ile kosztuje strona internetowa – cena pozycjonowania

W kontekście pozycjonowania strony internetowej twojej firmy możemy mówić o budżetach od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pokuszę się o stwierdzenie, że może być to nieograniczony wydatek dla twojej firmy. Wszystko zależy od oferty, którą będziesz chciał przyjąć. Jeżeli chodzi o moje rozwiązanie, to polecam przygotowanie strony pod względem contentu, a następnie nacisk na skuteczne reklamy w google ads, które sprowadzą do twojej witryny nowych klientów. 

Aktualne koszty zostały również podane w artykule strony internetowe cennik

Ile kosztuje strona internetowa – podsumowanie

Znasz już wszystkie koszty dla podstawowej strony internetowej. Wiesz, że wszystko zależy od potrzeb firmy oraz oferty, którą zdecydujesz się wybrać. Zlecenie stworzenia witryny agencji generuje koszt od 4 tysięcy, a może się skończyć na 10. Decydując się na współpracę z freelancerem możesz ograniczyć koszty firmy do 2-3 tysięcy wraz z pełnym pakietem, który tutaj omówiłem. Pamiętaj aby nie powierzać tworzenia strony internetowej firmy niedoświadczonej agencji lub freelancerowi. To niepotrzebnie wygeneruje koszty, które nie pokryją się z poziomem twojej satysfakcji. Dbaj o to, aby wykonawca witryny skupił się na potrzebach twojej firmy. Funkcjonalność strony internetowej jest ważna ale nie może być przesadna. Wiele z rozwiązań, które zaproponują ci developerzy z agencji, nie będzie miało zastosowania w przypadku twojej witryny i firmy. Zawsze możesz spróbować wykonać stronę samodzielnie, pisałem o tym w tym artykule: jak zrobić stronę internetową?

Szukasz wykonawcy swojej strony internetowej?
Masz pytanie, potrzebujesz pomocy?
×

 

Cześć!

Kliknij kontakt poniżej i rozpocznij rozmowę

× Szybki kontakt