Samodzielny wyjazd czy pośrednik?

Wiele osób zastanawia się czy swoją pierwszą pracę za granicą rozpocząć bezpośrednio u pracodawcy, czy udać się po pomoc do agencji? Moim zdaniem pierwszy wyjazd wiąże się z tak dużym stresem i niepewnością, że warto zgłosić się do zaufanej agencji pośrednictwa lub pracy tymczasowej i pewne obowiązki związane z pierwszym startem przekazać komuś, kto zna się na tym lepiej.

     Zdaje sobie sprawę z tego, że wielu z was zastanawia się nad tym, czy aby nie straci zbyt wiele na współpracy z pośrednikiem lub agencją pracy tymczasowej? Wśród wielu krążących mitów jeden głosi ,że przecież pośrednik/agencja zarabiają na pracownikach – Nic bardziej mylnego! Będąc przez 8 lat bardzo aktywnym pośrednikiem pracy znam ten temat od podszewki i wiem, że nie ma możliwości aby legalnie działająca agencja pośrednictwa pracy lub pracy tymczasowej cokolwiek uszczknęła z pensji pracownika. Oczywiście, takie agencje działają zarobkowo, jak każde podmiot gospodarczy ale ich wynagrodzenia są indywidualnie negocjowane z pracodawcami i nie mają żadnego wpływu na Twoje zarobki! Jeżeli jednak udało Ci trafić na agencję, która proponuje Ci załatwienie pracy za 100-200 EUR to w żadnym wypadku nie powinieneś z niej korzystać. Zgodnie z polskim prawem Agencja Pośrednictwa Pracy nie ma prawa pobierać od polskich obywateli kierowanych do pracy za granicą opłat za znalezienie pracy!

     Jak to będzie wyglądało w przypadku samodzielnej organizacji wyjazdu?

Wyobrażam sobie, że będzie to Twój pierwszy wyjazd za granicę i nie masz tam znajomych, do których w razie potrzeby możesz się zwrócić o pomoc, do tego z językiem też nie jest najlepiej. Przed Tobą daleka droga do samodzielnego znalezienia pracy!

 1. Po pierwsze musisz znaleźć odpowiadającą Ci ofertę, nawiązać kontakt z pracodawcą i uzyskać zapewnienie, że jeżeli przyjedziesz, to praca będzie na Ciebie czekała ( bezpośredni pracodawcy nie podpisują umów na odległość).
 2. Jeżeli uzyskałeś takie zapewnienie, to przed Tobą kolejny krok – musisz znaleźć zakwaterowanie, najlepiej niedaleko miejsca pracy ( niewielu bezpośrednich pracodawców wyraża chęć zorganizowania zakwaterowania swojemu nowemu pracownikowi ).
 3. Zakładam, że wszystko poszło dobrze, udało Ci się znaleźć zakwaterowanie i już jesteś w drodze do nowego miejsca pracy i nagle…rozpoczyna się pierwsze rozczarowanie – miejsce w którym zaklepałeś sobie zakwaterowanie nie wygląda tak, jak na zdjęciach lub jest zajęte ( właściciel myślał, że nie przyjedziesz ) do kogo zwrócisz się o pomoc?
 4. Udało Ci się przetrwać noc i udajesz się do zakładu pracy – może pracodawca, który był tak miły przez telefon pomoże Ci w znalezieniu nowego noclegu…po przyjeździe na miejsce okazuje się, że kilka dni wcześniej zatrudniono już kogoś innego na Twoje miejsce – i co teraz?
 5. Masz do wyboru dwie opcje – przelicz pieniążki i wybrać się z powrotem do domu lub szukać innej opcji – najczęściej przez agencję, w której znajdziesz personel mówiący po polsku.

Życzę Ci jednak aby Twój pierwszy samodzielnie zorganizowany wyjazd był w 100% udany i bezpieczny.

Jak powinno to wyglądać w przypadku wyboru agencji?

 1. Agencja ma obowiązek przeprowadzić proces rekrutacyjny, którego efektem będzie stwierdzenie, czy jesteś odpowiednim kandydatem do obsadzenia oferowanego wakatu
 2. Po stronie agencji ( w 99%) będzie leżało zorganizowanie Ci zakwaterowania i poinformowanie o kosztach, które poniesiesz lub poniesie agencja.
 3. Agencja podpisując z Tobą umowę zobowiązuje się do tego, że po przyjeździe na miejsce praca będzie na Ciebie czekała.
 4. Wszystkie formalności ( umowa o pracę, ubezpieczenia, meldunek ) będą realizowane przez agencję.
 5. W razie problemu agencja wyznaczy Ci osobę do kontaktu – najczęściej osobę mówiącą w Twoim języku.
 6. W razie niezgodności oferty ze stanem faktycznym masz prawo dochodzić swoich praw i kosztów jakie poniosłeś na drodze sądowej.

Nic nie stoi na przeszkodzie aby po przyjeździe z agencją rozpocząć poszukiwania na własną rękę.

Jest wiele agencji, których działanie nie ma nic wspólnego z tym, co opisałem powyżej i to psuje rynek! Ale to w Twojej gestii i interesie leży zweryfikowanie pracodawcy/pośrednika, któremu powierzasz organizację swojego wyjazdu za granicę, a jak to zrobić opiszę w kolejnych postach.

Ze względu na to, że już od jakiegoś czasu nie zajmuje się pośrednictwem pracy mogę jasno i szczerze powiedzieć co jest lepsze. Nie zależy mi czy wybierzesz bezpośredniego pracodawcę, czy skorzystasz z usług uczciwej agencji  – przedstawiam Ci tylko mój punkt widzenia. Oczywiście możesz się z nim nie zgodzić !

Add A Comment