Jak zwrócić uwagę zagranicznego pracodawcy?

Korzystając z portali społecznościowych i możliwości poszukiwania pracy, jakie oferują social media musisz mieć pełną świadomość szans i zagrożeń, jakie stanowi dla Ciebie taka forma aplikowania do pracodawcy.  

       Zapomnij na chwilę o swoim przeświadczeniu, że wszystkie agencje, pośrednicy i pracodawcy to z pewnością wyzyskiwacze i oszuści, którzy proponują najniższą z możliwych stawek i przyjmij założenie, że znalazłeś interesującą Cię ofertę w firmie, która odpowiada Ci pod każdym względem. To co robi 90% zainteresowanych ofertą kandydatów, to zazwyczaj komentowanie posta zostawiając krótki wpis “prv”, “ zainteresowany”, “ numer telefonu”…Rozumiem, że zostawiając prośbę o kontakt liczysz na to, że potencjalny rekruter siedzi aktualnie przy komputerze, odświeża stronę i czeka na kolejną osobę, która zadeklaruje chęć kontaktu z nim…i tutaj Cię rozczaruję… Pracując w branży rekrutacyjnej przez ostatnie 8 lat miałem przyjemność korzystać z każdej formy poszukiwania kandydatów poczynając od tradycyjnej ( portal ogłoszeniowy, radio, telefon z bazy danych) i kończąc na  nowocześniejszej, jaką są media społecznościowe. Zapewniam Cię, że rekruterzy nie zrezygnowali z tradycyjnych metod, a jedynie rozszerzyli je dodając te najnowocześniejsze typu facebook lub instagram. Jakie Twoim zdaniem rodzi to skutki? Uważam, że dodając ogłoszenie w 20 grupach na FB, instagramie, portalach ogłoszeniowych i innych mediach mają o wiele więcej zainteresowanych osób, niż może się Tobie wydawać – dlatego Twoja zdawkowa informacja “prv”, “ zainteresowany” może bardzo szybko umknąć uwadze rekrutera…No dobrze! Zakładam, że zadajesz sobie teraz pytanie: “ w jaki sposób mam zainteresować sobą rekrutera?”. Poniżej przedstawię Ci kilka sposobów, które powinny ułatwić Ci nawiązanie kontaktu z potencjalnym pracodawcą.

  1. Zadbaj o swój profil na FB – zakładam, że wiele osób nie zastanawia się nad tym, czy ich profile są przeglądane przez rekruterów. Odpowiedź jest raczej jasna – oczywiście, że są! A im bardziej odpowiedzialna praca, tym większa pewność, że ktoś pokusi się o to aby sprawdzić z kim ma do czynienia. Dlatego jeżeli nie są Tobie obce wulgarne komentarze pod ofertami pracy lub komentarze typu “ sam zap… za takie pieniądze!” zastanów się, czy inny rekruter proponujący korzystniejsze warunki nie weźmie pod uwagę Twojego wczorajszego komentarza.
  2. Zwróć uwagę na sposób komunikacji z pracodawcą – zapewne nie jest Ci obce pojęcie “ rynku pracownika”, jeżeli tak jest to dlaczego szukasz pracy? Mimo tego, że na rynku polskim, niemieckim, holenderskim ciągle brakuje pracowników, to pracodawcy nie są zmuszeni do zatrudniania “każdego” dlatego roszczeniowe podejście do oferty pracy już na samym początku stawia Cię na przegranej pozycji.
  3. Nie zapomnij o wysłaniu aktualnego życiorysu – czasami patrząc na komentarze pod ofertami pracy zastanawiam się w jakim celu ktoś wymyślił ochronę danych osobowych skoro wszyscy na prawo i lewo zostawiają swoje numery telefonów, a nawet screeny z życiorysami…Pamiętaj, że pracodawca o wiele bardziej będzie zainteresowany osobą, która już od samego początku indywidualizuje swoje podejście do oferty, niż osobę która w 15 minut rozesłała swój numer telefonu na 30 grupach o pracy za granicą. Z tego względu postaraj się wykorzystywać numer telefonu podany w ogłoszeniu oraz tradycyjny adres e-mail.
  4. Prawidłowo określ znajomość języka obcego – jeżeli wysyłasz CV perfekcyjnie napisane po niemiecku lub angielsku dajesz rekruterowi do zrozumienia, że Twoja znajomość języka niemieckiego jest przynajmniej na poziomie B1-B2. Jeżeli pojawia się w nim informacja, że Twój język jest na poziomie podstawowym dajesz do zrozumienia  rekruterowi, że to nie Ty pisałeś/aś swoje CV. Pamiętaj, że najważniejsza jest szczerość, jako rekruter wolałbym wiedzieć, że umiesz się tylko przedstawić, niż liczyć na to, że określasz swój język B1-B2 jako podstawowy.
  5. Co oznacza podstawowa znajomość języka obcego? Bardzo często spotykamy się z informacją “ podstawowy język niemiecki/angielski” dzwonimy do kandydata i prosimy o krótką rozmowę w języku obcym. Okazuje się, że kandydat nie rozumie ani słowa w języku obcym, nie potrafi również sklecić ani jednego zdania – to nie jest język podstawowy. Język podstawowy pozwala na podstawową komunikację, co oznacza, że potrafisz się przedstawić, odpowiedzieć na proste pytanie, opowiedzieć kilka słów o własnej osobie i zrozumieć zadawane przez rekrutera pytania.
  6. Zwróć na siebie uwagę pracodawcy – każdy, kto zajmuje się rekrutacją wie, że najbardziej w oko wpadają zadbane i schludnie napisane życiorysy. Jeżeli wysyłasz swoje CV wklejając je z maila, edytora, innej wiadomości i nie masz pewności, że pracodawca będzie mógł je otworzyć to daj sobie spokój, po co komuś Twój życiorys, którego nie da się otworzyć lub rozczytać?

    Jeżeli mamy rok 2019 i jest czerwiec, to staraj się wysłać swoje aktualne CV. Bardzo często spotykamy się z aplikacjami, w których informacja o doświadczeniu zawodowym kończy się dwa lata przed wysłaniem aplikacji. Tak, wiem! Boisz się kłopotliwych pytań o to, czy wykonywana praca była legalna…nawet jeżeli nie była, to możesz wpisać ogólną informację o tym, co robiłeś – szczegóły ustali z Tobą rekruter ale nie zostawiaj 2-letniej luki w życiorysie…

    Sprawdź, czy Twoje dane kontaktowe są aktualne. Wysyłając swój życiorys, jako aplikację na daną ofertę pracy spodziewasz się kontaktu… ten kontakt nie nastąpi ze strony pracodawcy jeżeli nie zadbasz o aktualny e-mail i numer telefonu.

     Dopasuj CV do oferty pracy – kolumna “wymagania” w ofercie pracy ma swój sens i cel. Nikt nie tworzy jej aby oferta wyglądała lepiej dlatego przeczytaj ją dokładnie i doświadczenie w cv opisz tak aby było jednoznaczne z wymaganiami.Dam Ci przykład: jeżeli ktoś poszukuje handlowca, który współpracował z sieciami handlowymi, a w Twoim cv, mimo tego, że masz takie doświadczenie, dalej widnieje tylko wpis “ przedstawiciel handlowy”, to na pierwszym miejscu w kategorii “ zakres obowiązków” musi znaleźć się informacja o Twoim doświadczeniu w pracy z sieciami handlowymi.

Mam nadzieję, że przekazałem Ci kilka najważniejszych kwestii, które umożliwią Ci skuteczniejsze poszukiwanie pracy i otrzymywanie atrakcyjniejszych ofert. Już dzisiaj zastosuj te zasady w praktyce, a zobaczysz jak zmieni się podejście pracodawców do Twoich aplikacji!